BIP
« powrót 01 marca 2017

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym photo

Delegacja samorządowców powiatu jarocińskiego, przedstawiciele lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości wraz z posłem na Sejm Piotrem Kaletą oraz przedstawiciele służb mundurowych, w otoczeniu pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i szkół oraz asysty wojskowej, uczciła pamięć żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia składając kwiaty w miejscach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych.

W trakcie uroczystości, krótki rys historyczny przedstawił uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie - Nie pozwólmy (…) by śmierć Żołnierzy Wyklętych poszła na marne. I my, zawsze  zachowujmy się jak trzeba. Każdy z nas w swoim sumieniu wie co oznacza ”zachować się jak trzeba” –.

Delegacje zapaliły znicze i złożyły kwiaty pod tablicą na murze budynku Gimnazjum nr 1 w Jarocinie. Następnie samorządowcy udali się w miejsce, gdzie 71 lat temu rozstrzelano dwóch młodych żołnierzy. Tuż za cmentarzem w Jarocinie, wyrok śmierci wykonano na Kpr. Stanisławie Pawlaku i Józefie Rosada.  Dziś o wydarzeniach z 1946 roku przypomina tam tablica i dwie małe kapliczki, pod którymi również złożono kwiaty.

 

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

« powrót Drukuj

Czytaj również: