ABC Przedsiębiorcy

Wszystkim, którzy prowadzą własny biznes polecamy serwis tematyczny Gazety Prawnej pt. ABC Przedsiębiorcy.

Zagadnienia opracowane są tematycznie i dotyczą przede wszystkim regulacji prawnych oraz praktycznych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej zarówno w Polsce, jak i na terenie Unii Europejskiej.

23 maja 2005

Przedsiębiorca w UE - serwis Pulsu Biznesu

Polecamy serwis Pulsu Biznesu poświęcony zagadnieniom funkcjonowania przedsiębiorstw polskich w Unii Europejskiej.

Tematyka serwisu obejmuje m. in.:

• Aktualne informacje i wiadomości na temat spraw związanych z prowadzeniem własnego biznesu w UE,
  • Sięgnij po unijne pieniądze - czyli jak starać się o unijne dotacje na rozwój przedsiębiorstwa,
  • Praktyczne informacje oraz porady przedstawicieli firm doradczych pomagających w ubieganiu się o dotacje,
  • Oferty banków związane z finansowaniem projektów.

19 maja 2005

Ogólnopolskie Seminarium Metodyczne w Rokosowie

seminarium_rokosowo.jpgW dniach 11-13 maja 2005 r. w Ośrodku Integracji Europejskiej w Rokosowie odbyło się Ogólnopolskie Seminarium Metodyczne poświęcone węzłowym zagadnieniom funkcjonowania młodzieżowych ośrodków wychowawczych dla dziewcząt.

18 maja 2005

Rusza rozbudowa jarocińskiego szpitala

szpital_wykonawca.jpg
W dniu 18 maja br. Starosta Jarociński - Sławomir Wąsiewski (po prawej)
podpisał umowę z wykonawcą rozbudowy szpitala Hydrobudową 9.
W imieniu wykonawcy umowę podpisał dyrektor oddziału w Jarocinie - Leszek Łuczak.

Planowana od kilku lat rozbudowa i modernizacja jarocińskiego szpitala jest niezbędna by sprostać obowiązującym standardom i wymogom zawartym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. Czas płynie nieubłaganie, a termin dostosowania obiektów szpitalnych do wymogów "ministerialnych" upływa w 2006 roku.

18 maja 2005

Pośrednictwo pracy za granicą

W 2004 roku działało 271 agencji pośrednictwa do pracy za granicą (w 2003 r. było to 158 podmiotów). Za ich pośrednictwem skierowano w ubiegłym roku do zatrudnienia za granicą 52 316 Polaków, w tym do krajów UE/EOG - 41 630 osób, spośród których aż 21 215 osoby (tj. 51 proc.) uzyskało pracę w branży morskiej. Najwięcej osób wyjechało do pracy w Norwegii, na Cyprze, w Wielkiej Brytanii i Holandii.

17 maja 2005

Remonty na drogach powiatu jarocińskiego

drogi_marcinkowskiego.jpg
W ramach bieżącego utrzymania dróg wyremontowano
m. in. ul. Marcinkowskiego w Jarocinie

Wiosenne remonty na drogach powiatowych rozpoczęto od wyrównania i wyprofilowania trzech ulic powiatowych w Jarocinie o nawierzchni nieutwardzonej: ulica Opłotki, Wybudowana i Zajęcza - prace te wykonał Zakład Ulic s.c. z Jarocina, w końcu marca 2005 roku.

16 maja 2005

Złoty Krzyż Zasługi dla radnego Rady Powiatu

mieloszyk1.jpg

Jerzy Mieloszyk
- radny Rady Powiatu w Jarocinie został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W imieniu Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyż wręczył Wojewoda Wielkopolski Andrzej Nowakowski.

16 maja 2005

Co dziesiąta firma dostaje wsparcie

Wczoraj w Ministerstwie Gospodarki i Pracy odbyło się spotkanie dotyczące wsparcia polskich przedsiębiorstw z unijnych funduszy strukturalnych w pierwszym roku członkostwa Polski we Wspólnocie - Ze wsparcia Unii Europejskiej korzysta jedynie co dziesiąte składające wniosek przedsiębiorstwo - zdecydowana większość wniosków odrzucana jest z powodów niespełniania wymogów formalnych.

12 maja 2005

Prawo swobody przepływu pracowników

Swobodny przepływ pracowników stanowi jeden z fundamentów tzw. rynku wewnętrznego istniejącego w Unii Europejskiej. Zgodnie z Traktatem o ustanowieniu Wspólnoty Europejskiej rynek wewnętrzny jest to obszar bez granic pomiędzy państwami członkowskimi, na którym zapewniony jest swobodny przepływ osób, towarów, usług i kapitału.

09 maja 2005

Sejm przyjął nowelizację ustawy o VAT

W czwartek Sejm przyjął nowelizację ustawy o VAT. Ulga na złe długi, odliczenia dla samochodów czy podatek od zleceń to tylko niewielka część zmian. Na nowych przepisach skorzystają m.in. przedsiębiorcy, którzy mają niewypłacalnych dłużników.

09 maja 2005

Będzie obniżka VAT wśród nowych członków UE?

Zgodnie z nową propozycją kompromisu w sprawie VAT kraje Unii Europejskiej mogłyby dłużej stosować zredukowane stawki tego podatku na uzgodnione wcześniej towary i usługi, a inne, w tym nowi członkowie UE, miałyby możliwość wprowadzenia takich stawek także u siebie - podał w czwartek tygodnik "European Voice".

09 maja 2005

Nowy obowiązek dla księgowych z certyfikatem

rzeczpospolita.gifCi, którzy prowadząc usługowo księgi rachunkowe, zajmują się też wypełnianiem zwykłych ewidencji, powinni mieć dodatkowe ubezpieczenie obowiązkowe.

Dotychczas ubezpieczenie w tym zakresie było dobrowolne.

05 maja 2005