BIP
« powrót

Tradycje i obyczaje

Do walorów kulturowych należy zaliczyć także tradycje i obyczaje, jakie ukształtowały się na terenach obecnego powiatu jarocińskiego. Głównie chodzi tutaj o sztukę ludową, która odgrywa ogromną rolę w życiu kulturalnym powiatu. Działają liczne zespoły folklorystyczne, które reprezentują region i doceniane są nie tylko w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju.

Wielką dumą i bogactwem Ziemi Jarocińskiej są oryginalne serwetki "snutki" oraz "frywolitki" słynne w całej Europie. Mianem snutek określany jest biały hafty nasnuwany na płótnie, zwany też snutym. Można go nazwać najefektowniejszym haftem ludowym Wielkopolski. Rozpowszechniony głównie w południowej Wielkopolsce, rozwinął się i najdłużej przetrwał we wsi Golina koło Jarocina, gdzie obecnie jest jeszcze uprawiany przez nieliczne grono specjalistek.

Frywolitka to koronka wykonywana przy pomocy czółenka, stąd jej druga nazwa - koronka czółenkowa. Korzenie tej koronki sięgają starożytności. W Polsce jest znana od 200 lat i do chwili obecnej cieszy się ogromnym uznaniem i zainteresowaniem i to nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W samej Wielkopolsce była obecna od wielu dziesiątek lat. W Jarocinie i okolicy frywolitki spopularyzował przede wszystkim Klub Nauczycielski. Od początku lat osiemdziesiątych działa przy nim sekcja koronki artystycznej.

« powrót Drukuj

Czytaj również:

Zobacz także:

Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner

Starostwo Powiatowe w Jarocinie

63-200 Jarocin
Al. Niepodległości 10-12

tel. 62 747-15-96
fax. 62 747-33-37
  • herb Jarocin
  • herb Jaraczewo
  • herb Kotlin
  • herb Żerków
realizacja:Studio Fabryka