otwórz widżet facebooka

Patron zobowiązuje - współpraca zagraniczna Gimnazjum w Witaszycach

Dodano 05 listopada 2007, wpis archiwalny

    Przez kilka lat witaszyckie gimnazjum utrzymywało ścisłe {mosimage}kontakty ze szkołą w węgierskim Hatvanie oraz niemieckim Oranienburgu. Po reorganizacji sieci szkół w Niemczech zaczęto współpracować z Fontaneschule Neurupinn.
    Współpraca zainicjowana była w 2000 roku i trwa do dziś. Podtrzymywana i umacniana jest nie tylko regularną korespondencją, wizytami, ale przede wszystkim wspólnymi przedsięwzięciami – projektami, warsztatami plastycznymi, rozgrywkami sportowymi czy grą w wirtualne szachy.
    Szkoły chętnie się integrują przez częste wizyty, które zakładają nie tylko poznanie kraju sąsiadów, ale również pomagają młodzieży poznawać zagranicznych przyjaciół. Od początku współpraca oparta jest na programie „Pielęgnacja dziedzictwa kulturowego regionu i Europy w szkole” zakładającym wyjazdy integracyjne młodzieży z opiekunami, poznawanie krajów europejskich, zwiedzanie najważniejszych zabytków regionu, poznawanie języków obcych. Nie można też zapomnieć o pomocy materialnej (odzież, zabawki), jaką niosą niemieccy przyjaciele naszej młodzieży i całej witaszyckiej społeczności.
    W ramach tej współpracy we wrześniu 2007 roku do Gimnazjum w Witaszycach przyjechała grupa niemieckiej i węgierskich młodzieży wraz z opiekunami z tygodniową wizytą. Goście uczestniczyli w uroczystej akademii z okazji pasowania uczniów klas I na gimnazjalistę. Podczas uroczystości młodzi Niemcy i Węgrzy zaprezentowali swoje kraje
w przygotowanym programie artystycznym. Niemiecka młodzież zaśpiewała kilka piosenek – największy aplauz wywołało wykonanie utworu „Panie Janie” po niemiecki, francusku, polsku i angielsku. Natomiast uczniowie z węgierskiego Hatvanu w prezentacji multimedialnej przybliżyli swój kraj, jego tradycję i kulturę.
    Zaproszeni goście wybrali się również do Teatru Nowego na spektakl „Ożenek”, odwiedzili Muzeum Napoleońskie w Witaszycach, mieli możliwość uczestniczenia w lekcjach – języka polskiego, niemieckiego i francuskiego oraz zapoznali się z twórczością regionalną golińskich „Snutków”. Podczas warsztatów plastycznych młodzi Europejczycy malowali plakaty ilustrujące „Odę do radości”. Poza tym zaplanowano wycieczkę do Wrocławia i planetarium w Potarzycy.
    Nie doszłoby do tego spotkania, gdyby nie instytucje i ludzie dobrej woli, którzy sfinansowali tegoroczny projekt: Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży z Warszawy, organ prowadzący szkołę, Gmina Jarocin, rodzice i prywatni sponsorzy.
    Wieloletnia współpraca niesie wiele korzyści nie tylko uczniom, ważna jest także dla nauczycieli, którzy mogą wymieniać się doświadczeniami, rozmawiają na temat problemów, z którymi borykają się europejskie szkoły – szczególnie ważny jest problem przemocy. Obcokrajowcom, szczególnie nauczycielom, podobał się pomysł wprowadzenia mundurków do szkół. Nauczyciele przyznali, że niezmiernie trudne byłoby wprowadzenie do niemieckich i węgierskich szkół jednolitego stroju.
    Bez wątpienia taka współpraca umożliwia wielu uczniom wyjazdy zagraniczne, przyczynia się do integracji, zacieśniania kontaktów, uświadamia młodzieży, że jesteśmy Europejczykami. Ponadto to wielki bodziec dla uczniów, żeby doskonalić języki obce – jak podkreśla dyrektor Gimnazjum w Witaszycach, p. Sylwia Wyduba – Drańczuk. Wszyscy zaangażowani we współpracę przyznają, że nie jest  ważne, co nas dzieli, ważne jest to, co nas łączy. Dlatego z roku na rok coraz więcej uczniów i nauczycieli jest „wciągnięta” do tego projektu, bo dzięki temu pozbywamy się uprzedzeń i strachu.

Renata Konik

×