Przemocy koniec i kropka

Dodano 18 stycznia 2006, wpis archiwalny W trakcie I etapu programu, który rozpoczął się w połowie listopada 2005 roku, uczniowie tworzyli "mapę miejsc niebezpiecznych". W anonimowych ankietach oraz w trakcie dyskusji w klasach wskazywali miejsca, gdzie byli świadkami lub też ofiarami przemocy. W oparciu o te informacje pochodzące ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych powiatu powstała mapa Jarocina, na której oznaczone są niebezpieczne miejsca. Powstała także druga mapa, na której zaznaczono wszystkie miejsca w Jarocinie, gdzie młodzież może znaleźć pomoc. Obie mapy już wkrótce znajdą się we wszystkich szkołach.

Obecnie na terenie powiatu jarocińskiego trwa II etap akcji, w ramach którego odbywają się spotkania młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z policjantami. W trakcie tych zajęć uczniowie uzyskują informację na następujące tematy:
  • Jak się zachować, gdy jest się ofiara przemocy?
  • Co robić, gdy jest się świadkiem przemocy?
  • Które z zachowań są karalne i jakie mogą być ich konsekwencje?
  • Czy pomoc to donosicielstwo?

Akcja została zorganizowana przez nauczycieli i szkolnych pedagogów szkół ponadgimnazjalnych powiatu jarocińskiego oraz gimnazjum w Zespole Szkół Specjalnych w Jarocinie. Program realizowany jest przy pomocy Komendy Powiatowej Policji oraz Starostwa Powiatowego w Jarocinie.

Z inicjatywy powiatu pedagodzy i wychowawcy młodzieży opracowali program profilaktyczno-edukacyjny "Przemocy koniec i kropka". Jestem pełen uznania dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, że potrafili ten program tak precyzyjnie opracować. Oceniam to bardzo wysoko. Najważniejsze jest to, że wysiłki te spotkały się z szerokim odzewem młodzieży, która tak licznie i aktywnie włączyła się w realizację tego programu - mówi Starosta Jarociński Sławomir Wąsiewski. - W przeszłości realizowaliśmy program "Zażywasz-przegrywasz", który podobnie jak "Przemocy koniec i kropka" cieszył się dużym społecznym zainteresowaniem. Wszystkie działania, które mogą uchronić młodzież naszych szkół przed kontaktem z przemocą i zagrożeniami mogą liczyć na wsparcie powiatu. Ważne jest, że w wypadku tego programu profilaktyczno-edukacyjnego, powstała nie tylko mapa niebezpiecznych miejsc w Jarocinie, ale także mapa miejsc i instytucji, gdzie młodzi ludzie znajdą pomoc i gdzie mogą szukać wsparcia i rady. Każdy z uczniów prowadzonych przez powiat szkół już wkrótce otrzyma zakładkę do książek, gdzie będą wydrukowane obie mapy. Przekonany jestem, że dla wielu nastolatków będzie to taka forma "ściągawki": jakich miejsc unikać i gdzie szukać pomocy, jeśli zaszłaby taka potrzeba.

Mapa programu:
przemocy_mapa1.jpg przemocy_mapa2.jpg przemocy_mapa3.jpg