Umowa o dofinansowanie rozbudowy szpitala podpisana

Dodano 17 stycznia 2005, wpis archiwalny Zarząd Powiatu w Jarocinie powołał w tym celu zespół zadaniowy ds. specyfikacji przetargowej na "rozbudowę, przebudowę - modernizację Szpitala Powiatowego w Jarocinie". Na przewodniczącego zespołu powołany został Andrzej Świderski - sekretarz powiatu, a jego zastępcą została Honorata Śmigielska - kierownik Referatu ds. Inwestycji i Rozwoju w starostwie.

Projekt zakłada rozbudowę istniejącego zaplecza o nowy budynek diagnostyczno-zabiegowy. Powstanie dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 2,431,7 m kwadratowych. Obiekt będzie powiązany z obecną infrastrukturą za pośrednictwem węzła komunikacyjnego, łączącego różne poziomy przylegających budynków. W bezpośrednim związku z węzłem komunikacji pionowej umieszczony zostanie hol z podjazdami i parkingiem. Całość została zaprojektowana tak, by zapewnić bezkolizyjny podjazd ambulansów pogotowia ratunkowego. Zainstalowana zostanie również brakująca winda.. W nowym bloku zlokalizowane zostaną: Szpitalny Oddział Ratunkowy, Zespół Izb Przyjęć z gabinetami konsultacyjnymi - powiązany z holem wejściowym, Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, Dział Diagnostyki Obrazowej, Zespół Porodowy (dotychczas rozproszony), Blok operacyjny, Centralna Sterylizatornia. Przeniesienie części funkcji medycznych do nowo wybudowanego obiektu pozwoli uzyskać dodatkową przestrzeń, która zostanie wykorzystana na dostosowanie oddziałów zlokalizowanych w starym budynku szpitalnym do wymogów rozporządzenia.

W wyniku realizacji projektu wszystkie budynki wchodzące w skład szpitala w Jarocinie (o łącznej powierzchni użytkowej ponad 6 tys. m kwadratowych) spełnią wymagane rozporządzeniem Ministra Zdrowia standardy. Obiekty szpitalne zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Realizacja projektu pozwoli zatem kompleksowo rozwiązać problemy szpitala, a tym samym mieszkańców powiatu jarocińskiego.

Całkowita wartość projektu wynosi 12 083 904. Projekt będzie dofinansowany środkami zewnętrznymi w kwocie 10 271 318,40 zł, co stanowi 85% wydatków kwalifikowanych w ramach projektu. Na kwotę tę składają środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 9 062 928,00 zł, stanowiące 75% wydatków kwalifikowanych oraz współfinansowanie z budżetu państwa w kwocie 1 208 390,40 zł, co stanowi 10% wydatków kwalifikowanych Projektu. Wkład własny powiatu wynosić będzie 1 812 585,60 zł. Umowa określa okres realizacji projektu od 20 grudnia 2004 roku do 31 października 2006 roku.

Zaplanowana od kilku lat inwestycja jest niezbędna by sprostać obowiązującym standardom i wymogom zawartym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. Termin dostosowania większości obiektów szpitalnych do wymogów "ministerialnych" upływa w 2006 roku. Dzięki środkom pozyskanym z funduszy unijnych zaplanowane prace związane z modernizacją szpitala zostaną zakończone w wyznaczonym terminie.