otwórz widżet facebooka

WOJEWÓDZKI KONKURS ASTRONOMICZNY

Dodano 06 marca 2019, wpis archiwalny WOJEWÓDZKI KONKURS ASTRONOMICZNY

POWIAT JAROCIŃSKI - WOJEWÓDZKI KONKURS ASTRONOMICZNY

1 marca br. w Szkolnym Planetarium im. Twórcy Andrzeja Owczarka w Potarzycy przy Centrum Oświatowo-Kulturalnym im. Jana Heweliusza w Potarzycy odbyło się Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne oraz Wojewódzki Konkurs Astronomiczny na referat z zakresu astronomii i astronautyki.

Celem konkursu i seminarium jest popularyzacja astronomii i astrofizyki oraz rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów  tymi dziedzinami wiedzy, dokonywanie własnych obserwacji, obliczeń, prac konstrukcyjnych oraz umiejętności prezentacji i publicznych wystąpień. Uczestnicy konkursu w 15 minutowej prezentacji przedstawili wybrane przez siebie zagadnienia astronomiczne lub efekty własnych obserwacji.

W konkursie brali udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i ostatniej klasy szkoły podstawowej ze szkół z Ostrowa Wlkp., Kalisza, Jarocina i Starego Bojanowa.

Pierwsze miejsce w konkursie zajął Filip Tomczyk z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wlkp., który w swym referacie przedstawił wyniki własnych pomiarów rozmieszczenia wodoru naturalnego w Drodze Mlecznej.

Wraz z konkursem odbyło się Wielkopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne, w którym brały udział 33 osoby. Słuchacze seminarium wysłuchali referaty konkursowe, obejrzeli seans astronomiczny w Planetarium oraz zapoznali się z różnym sprzętem astronomicznym służącym do obserwacji nieba.

×