Centrum dla rodzin i osób niepełnosprawnych

Dodano 17 października 2007, wpis archiwalny

Możliwość przeniesienia placówek zajmujących się opieką rodzinną i osób niepełnosprawnych do jednego obiektu pojawiła się pod koniec ubiegłego roku. Wówczas powiat zakupił pierwsze piętro budynku, które należało do Spółdzielni Inwalidów „WSPÓŁPRACA”.
    Gmach przy Szubiankach kupowany był etapami od końca 2001 roku. W pierwszej kolejności zakupiono II piętro. Rok później powiat zakupił parter. Ostatni - trzeci etap dotyczył zakupu gruntu oraz I piętra budynku (703,80 m2). Transakcja zawarta 20 grudnia 2006 roku opiewała na kwotę ponad 420 tys. zł.
    Jeszcze w tym roku w gmachu przy ul. Szubianki, dostosowanym pod potrzeby osób niepełnosprawnych powstanie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Niepełnosprawnym. Dzięki remontowi i reorganizacji znacznie poprawią się warunki lokalowe funkcjonujących tam placówek: Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowego Ośrodka ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności, Zespołu Szkół Specjalnych oraz przeniesionego w tym roku Ośrodka Interwencji Kryzysowej, który dotychczas funkcjonował przy Domu Dziecka w Górze. Aby zakończyć tworzenie Centrum konieczna jest przeprowadzka z ul. Kościuszki Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej. Wówczas znacznie poprawi się dostęp do usług świadczonych przez placówki.
    Pomysł stworzenia Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Niepełnosprawnym zrodził się z potrzeby stworzenia funkcjonalnego ośrodka, dzięki któremu poprawi się opieka społeczna w powiecie jarocińskim. Zarządzanie placówkami znajdującymi się w jednym obiekcie wygeneruje również mniejsze koszty utrzymania.