otwórz widżet facebooka

Święty Marcin z rogalami i Wodeckim

Dodano 02 listopada 2016, wpis archiwalny Święty Marcin z rogalami i Wodeckim

6 listopada

Obchody Dni Patrona Miasta rozpoczną się w niedzielę 6 listopada.  Otworzy je XII memoriał o statuetkę św. Marcina.  Podczas turnieju  na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Jarocinie będzie można wystrzelać statuetkę jarocińskiego patrona.

8 listopada

We wtorek o godz. 18:00  wieża ciśnień zostanie podświetlona w barwy narodowe i pojawi się na niej ogromna biało-czerwona flaga. Chętni będą mogli wejść na wieżę i obejrzeć wieczorną panoramę miasta. Wydarzeniu towarzyszył będzie miniobóz powstańczy, który zaaranżują harcerze hufca ZHP Jarocin. Przy wieży zostanie zorganizowany także punkt sprzedaży flag i koszulek z motywami patriotycznymi.

9 listopada

Tak jak w poprzednich latach w środowy poranek  zapraszamy do wzięcia udziału w akcji plenerowej „Obudzić śpiących”. Na jarocińskim dworcu kolejowym odbędzie się inscenizacja, przywołująca pamięć udziału jarocińskiego w Powstaniu Wielkopolskim.   Początek  zaplanowano na godz. 5:30.

Także na środę zaplanowano uroczystości patriotyczne. Przy Zespole Szkół Publicznych nr 3 zostanie odsłonięty pomnik poświęcony Bohaterom Powstania Wielkopolskiego  I i II wojny. Na godz. 16:00 zaplanowano mszę świętą  w intencji narodu i bohaterów powstania wielkopolskiego.  Tuż po niej nastąpi  przemarsz na Rynek, gdzie odbędzie się capstrzyk. Podczas uroczystości nastąpi odsłonięcie tablicy ku pamięci pierwszego protestu dzieci w obronie mowy polskiej.  

10 listopada

Wszystkich miłośników biegania zapraszamy na Rynek w Jarocinie, skąd wystartuje VI Bieg Niepodległościowy. Trasa licząca 7 kilometrów, prowadzić będzie z jarocińskiej starówki do mety w Mieszkowie. Informacje o zgłoszeniach pod numerami telefonów: 62 747 23 73 lub 502 109 068.   

11 listopada

O godz. 10:00 w kościele parafialnym w Mieszkowie zaplanowano liturgię po której nastąpi przemarsz pod pomnik generała Taczaka, gdzie nastąpi złożenie kwiatów, a także odbędzie się koncert chóru. Uroczystości związane ściśle z patronem miasta, czyli świętym Marcinem, rozpoczną się o godz. 12:00. W kościele pw. św. Marcina zostanie odprawiona msza święta w intencji mieszkańców Jarocina. Po mszy św., ok. godz. 13:30 na jarocińskim rynku nastąpi tradycyjny  przejazd św. Marcina na koniu. Zorganizowana zostanie też kwesta „Świętomarciński Dar”. Zebrane do puszek datki zostaną przeznaczone na renowację nagrobku ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego. Dla wspierających inicjatywę – poczęstunek rogalami.

O godz. 14:00 w Ratuszu  odbędzie się uroczysta sesja rady miejskiej, na której zaplanowano ceremonię wręczenia nagród burmistrza im. Stanisława Taczaka zasłużonym dla Ziemi Jarocińskiej oraz rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą pracę dyplomową związaną z Ziemią Jarocińską.  Podczas uroczystości odbędzie się także  promocja książki „Uwagi do kroniki kościoła katolickiego w Jarocinie spisane przez ks. W. Lewandowskiego proboszcza”. Proboszcz W. Lewandowski oddał w kronice bardzo barwny, rzetelny i szczegółowy obraz jarocińskiej społeczności, poruszając zagadnienia nie tylko religijne, ale także gospodarcze, ekonomiczne, polityczne, wyznaniowe, czy tez kulturalne z XIX wieku. Książka wydana została przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego oraz Muzeum Regionalnego w Jarocinie, w ramach dotacji gminy Jarocin oraz powiatu jarocińskiego.

Na godzinę 16.00  w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie zaplanowano blok zabaw dla dzieci „Do tańca i do różańca”, na który zapraszają organizatorzy przedsięwzięcia  - Stowarzyszenie Schola Tęczowe Nutki i parafia pw. św. Marcina. Wydarzenie realizowane jest przy współpracy ze szkolnym Kołem Caritas, działającym przy „dwójce”. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy całe rodziny.

O godz. 19:00 na scenie JOK Jarocin zagrają tegoroczni laureaci przeglądu Jarocin – Antyfest Antyradia”. „Strażacy” będą supportem zespołu „Pidżama Porno” . Podczas koncertu nie zabraknie największych przebojów grupy. Bilety w cenie 40 zł do nabycia  w JOK-u.

12 listopada

Jak co roku  podczas Dni Patrona Miasta odbędą się przesłuchania do V Świętomarcińskiego Konkursu Piosenki Religijnej i Patriotycznej. Tym razem konkurs odbędzie się w kościele  pw. Św. Marcina. Początek o godz. 10:00.

W samo południe w jarocińskim aquaparku rozpocznie się pływacka sztafeta memoriałowa z okazji 98-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego pod hasłem „Łączmy się!”.  Do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu zapraszamy całe rodziny.  Tak jak w ubiegłych latach wszyscy uczestnicy otrzymają złoty medal za udział  oraz gromkie brawa za pokonanie 25 metrów stylem dowolnym. Zgłodzenia pod adresem e-mail: bonnyw@poczta.onet.pl oraz w Muzeum Regionalnym w Jarocinie.

13 listopada

Niedziela, 13 listopada to ostatni dzień  obchodów Dni Patrona Miasta. O godz. 15:00 na cmentarzu Parafialnym w Jarocinie odbędzie się msza  święta za poległych mieszkańców Jarocina w wojnach światowych.

W niedzielne popołudnie zapraszamy do udziału w  „Święcie Biblioteki i Pałacu”. Podczas wydarzenia będzie można spotkać się z Różą Kąsinowską, autorką książki  „Pałac w Jarocinie”, która przybliży mało znane fakty o rodzinie Radolińskich i Pałacu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15:00. Muzeum Regionalne zaprasza na spacery po Pałacu Radolińskich: śladem służby i śladem właścicieli. Spacery odbędą się o godzinie 14.00, 16.00 i 18.00 - będą trwały ok. 40 minut. Między godziną 16.00 a 18.00 biblioteka otworzy swoje podwoje dla zwiedzających, gdzie będą czekały regały na nudę pełne atrakcyjnych zabaw, gier i ciekawych pomysłów.

W auli Pałacu Radolińskich przez cały czas będzie można ogladać wystawę poświęconą historii Biblii - idealną na zakończenie 1050. rocznicy Chrztu Polski i ważną też z tej racji, że w bibliotecznych zbiorach rodziny Radolińskich znajdowała się Biblia Brzeska. W holu Pałacu zostanie zorganizowana kawiarnia, punkt sprzedaży regionaliów, muzealne zajęcia dla dzieci i dorosłych oraz fotobudka. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tegoroczne świętowanie  zakończy koncert  legendy polskiej muzyki rozrywkowej Zbigniewa Wodeckiego. To artysta, którego nie trzeba przedstawiać. Twórca wielkich przebojów takich jak „Zacznij od Bacha”, Chałupy Welcome To”, czy „Pszczółka Maja”. Bilety w cenie 50/40 złotych do nabycia w JOK Jarocin.

 

×