Ostrzeżenie o przekroczeniu stanów alarmowych

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jarocinie informuje o przekroczeniu stanów alarmowych w zlewni Warty w dniach 27-28 maja br. Szczegóły w załączniku.

Treść ostrzeżenia

28 maja 2010

Sytuacja na wałach

Poziom wody na Prośnie w okolicach Chwałowa obniża się. Podsiąknięte wały przeciwpowodziowe w razie potrzeby są wzmacniane. Sztab kryzysowy na bieżąco monitoruje sytuację.

Poniższe zdjęcia obrazują sytuację powodziową w gminie Żerków:

28 maja 2010

Święto samorządu terytorialnego

27 maja 1990 roku odbyły się w Polsce pierwsze wybory do rad gmin. W rocznicę tego wydarzenia obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Z tej okazji na forum sesji Rady Powiatu Jarocińskiego starosta Stanisław Martuzalski podziękował samorządowcom za współpracę i zaangażowanie w rozwiązywanie lokalnych problemów. Dziękuję za wszystko, co zrobiliście Państwo dla umocnienia polskiej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego – powiedział starosta życząc samorządowej braci pomyślności, spełnienia marzeń i samych sukcesów w pracy zawodowej oraz w życiu osobistym.

27 maja 2010

Specjalista pomoże twojemu dziecku

Rodzice zaniepokojeni rozwojem lub zachowaniem swojego dziecka, będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji w siedzibie Zespołu Szkół w Jarocinie przy ul. Szubianki 21. Dzień Porad psychologicznych, pedagogicznych, logopedycznych oraz rehabilitacyjnych odbędzie się 19 czerwca 2010 w godzinach 9.00 – 13.00.

27 maja 2010

Zakaz wstępu na wały

Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek wydał rozporządzenie wprowadzające bezwzględny zakaz wstępu na wały przeciwpowodziowe na terenie województwa wielkopolskiego. Zakaz, obowiązujący od 25 maja do 6 czerwca br., nie obejmuje funkcjonariuszy policji, państwowej straży pożarnej, żołnierzy, służb ratowniczych, a także innych osób wykonujących czynności związane z ochroną przeciwpowodziową.

Treść zarządzenia w załączniku.

Tekst rozporządzenia

26 maja 2010

Spotkanie polsko - niemieckie

Polska i niemiecka młodzież wzięła udział w zielonoświątkowym spotkaniu  zorganizowanym przez Stowarzyszenie Edukacyjne Eureka przy Zespole Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach.

26 maja 2010

Poziom Prosny nie wzrasta

Nadal trwa walka o utrzymanie wałów w Chwałowie (gm. Żerków). W tej chwili pracuje tam ok. 500 osób (żołnierze, strażacy, mieszkańcy). Do tej pory na wałach ułożono 65 tys. worków z piaskiem. Sytuacja na Warcie się stabilizuje, a poziom Prosny od kilku godzin nie wzrasta – informuje starosta jarociński Stanisław Martuzalski. Fala na Warcie uległa spłaszczeniu, ponieważ otwarto przepusty w tzw. „Polderze Zagórów” do poziomu nie zagrażającego mieszkańcom. Na terenie wylewiskowym o powierzchni 1145 ha znajdują się w większości łąki oraz grunty orne. Z ostatnich informacji wynika, że fala kulminacyjna na Warcie niebezpieczna dla Ziemi Żerkowskiej ma nadejść za kilka godzin.

Sytuację na obu rzekach monitoruje powiatowy sztab kryzysowy, który dziś wieczorem zbierze się na nadzwyczajnej naradzie w Żerkowie.

Zamknięty przejazd w Chrzanie

Od środy 26 maja 2010 roku od godz. 8.00 do czwartku 27 maja 2010 roku do godz. 17.00 zamknięty zostanie przejazd kolejowy w miejscowości Chrzan na drodze powiatowej z Klęki do Żerkowa. W związku z planowanym remontem kierowcy będą mogli skorzystać z objazdu przez miejscowości Radliniec, Radlin i Stęgosz. Przejazd i objazd do niego będzie oznakowany zgodnie z projektem czasowej organizacji ruchu, uzgodnionym przez Policję i zarządców dróg zatwierdzonym przez Starostę Jarocińskiego.

Bronią się przed falą

Od kilku dni trwają prace przy umacnianiu 6 kilometrowego odcinka wału na Prośnie pomiędzy miejscowościami Chwałów (gm. Żerków, powiat jarociński) i Lisewo (gm. Pyzdry, powiat wrzesiński). Od piątku ułożono na wałach 40 tys. worków z piaskiem. W akcji ratowania przed wielką falą żerkowskich wsi biorą udział mieszkańcy, strażacy PSP oraz OSP z terenu powiatu jarocińskiego, żołnierze z jarocińskiej jednostki, Leszna i Śremu, więźniowie, młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, a także siostry zakonne wraz z wychowankami domu dziecka z Dobieszczyzny. Z pomocą przybyli także górnicy ze Śląska.

Alarm przeciwpowodziowy

Wojewoda wielkopolski Piotr Florek ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla Poznania i 30 gmin województwa wielkopolskiego. Alarm, obowiązujący od 24 maja br. od godz. 18:00, dotyczy m.in. Gminy Żerków i Gminy Nowe Miasto nad Wartą. Decyzja wojewody ma związek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych poziomu wód w rzekach województwa oraz pogarszającą się sytuacją hydrometeorologiczną.

Ostrzeżenie o przekroczeniu stanów alarmowych

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jarocinie ostrzega o przekroczeniu stanów alarmowych w zlewni Warty w dniach 24-25 maja br. Szczegóły w załączniku.

Komunikat Komunikat

24 maja 2010

Ostrzeżenie o przekroczeniu stanów alarmowych

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu i Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzegają o przekroczeniu stanów alarmowych w zlewni Warty w dniach 23-24 maja br. Szczegóły w załączniku.

24 maja 2010