otwórz widżet facebooka

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Powiatowi samorządowcy się szkolą

    Radni powiatowi, chcąc być kompetentnymi w sprawowaniu władzy stanowiącej i kontrolnej powiatu, w miniony czwartek uczestniczyli w szkoleniu zatytułowanym: ,,Nowa perspektywa funduszy unijnych dla samorządów na lata 2007-2013”. Podczas szkolenia radni zapoznali się z możliwością pozyskania środków z Unii Europejskiej dostępnych w latach 2007-2013. Przedstawione zostały wszystkie Programy Operacyjne, a w szczególności te, do których powiat jarociński będzie mógł składać wnioski o dotację:
- Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny 2007-2013 ( WRPO)
- Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko
- Program Operacyjny Kapitał Ludzki

15 maja 2007
Informacje ogólne

Stop wściekliźnie!

    Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 15.05 – 31.05 zostaną zrzucone z samolotów na terenach pól, lasów, pastwisk i nieużytków województwa wielkopolskiego przynęty zawierające szczepionkę przeciw wściekliźnie u lisów oraz innych wolnożyjących zwierząt mięsożernych. Przynęty mają kształt kostek o wymiarze 3 cm x 3 cm x 1 cm i są w kolorze brązowo - zielonym. Powiatowy Lekarz przestrzega przed niedotykaniem przynęt!

15 maja 2007
Informacje ogólne

Strażackie świętowanie

Miesiąc maj jest szczególny dla każdego strażaka. To właśnie 4. maja każdego roku, w dniu św. Floriana - opiekuna wykonawców zawodów wiążących się z ogniem, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. W Polsce obchodzi się w tym czasie także Dni Ochrony Przeciwpożarowej, które są doskonałą okazją do prezentacji osiągnięć jednostek straży pożarnej. W piątek, 11. maja swoje święto obchodzili Strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie. Podczas uroczystości strażacy - ratownicy otrzymali awanse na wyższe stopnie służbowe, medale za „Zasługi dla Pożarnictwa”, odznaczenia i inne wyróżnienia.

14 maja 2007
Informacje ogólne

Powiat jarociński z wizytą na Podkarpaciu

Funkcjonowanie grup producenckich, ich stan obecny i perspektywa - to temat wystąpienia sekretarza powiatu jarocińskiego Ireneusza Lamprechta podczas konferencji zorganizowanej w ubiegły poniedziałek w Rzeszowie. Debata była doskonałą okazją do promocji powiatu jarocińskiego, zwłaszcza w zakresie restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa. To właśnie Jarocińskie Zrzeszenie Producentów Trzody Chlewnej JAR-PEK z siedzibą w Golinie było pierwszym, które jako grupa producencka otrzymała maksymalną dotację unijną w wysokości 100 tys. EURO.


14 maja 2007
Informacje ogólne

Bezrobocie spada

    O 423 osoby zmniejszyła się liczba bezrobotnych w porównaniu ze stanem z końca marca 2007 – taką wiadomość przekazał dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jarocinie - Grzegorz Fengler na kolejnym posiedzeniu Powiatowej Rady Zatrudnienia, które odbyło się w piątek, 11. maja. Dyrektor poinformował także o sytuacji na rynku pracy w powiecie jarocińskim - stan na koniec kwietnia tego roku. Ponadto Rada Zatrudnienia jednogłośnie przychyliła się do planu podziału przyznanych środków z Funduszu Pracy na rok 2007.

11 maja 2007
Informacje ogólne

Kolejne inwestycje w szpitalu

    Zakończyła się przebudowa pomieszczeń pomagazynowych oraz gospodarczych przeznaczonych poprawę warunków lokalowych Działu Rehabilitacji Szpitala Powiatowego w Jarocinie. Wybudowano podjazd dla osób niepełnosprawnych, zamontowano nowe drzwi wejściowe i wewnętrzne. Na podłogach ułożona została wykładzina antypoślizgowa.
    Prace w szpitalu wykonane zostały w ramach umowy podpisanej między powiatem jarocińskim i Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Poznaniu. Inwestycja kosztowała blisko 18 tys. zł, z czego dotacja PFRON-u wynosiła 12.934,01 zł. Pozostałą kwotę w wysokości blisko 5 tys. zł wyłożył powiat jarociński. Pieniądze udało się pozyskać w ramach projektu ,,Likwidacja barier architektonicznych w budynku Działu Rehabilitacji Szpitala Powiatowego w Jarocinie” w ramach ,,Programu wyrównywania różnic miedzy regionami”.

11 maja 2007
Informacje ogólne

Fantazje wiosenne

Dnia 25 kwietnia 2007 r. uczennice  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie uczestniczyły w  XI Konkursie Gastronomicznym „Fantazje wiosenne” organizowanym przez Zespół Szkół im. E. Sczanieckiej w Pniewach. 
Konkurs odbywał się  w  dwóch  kategoriach:
- zakąski: zimne sosy z dowolną zakąską 
- wyroby cukiernicze: ciasta z owocami.

11 maja 2007
Informacje ogólne

Oddali cześć ofiarom II wojny

62 lata temu w Europie zakończyła się II wojna światowa. Ten fakt spowodował, że w drugim tygodniu maja obchodzony jest Dzień Zwycięstwa. W PRL dzień ten był jednym z ważniejszych świąt państwowych. Obchodzono go jednak nie 8, ale 9 maja. Wynikało to z tego, że moment bezwarunkowej kapitulacji Niemiec wyznaczy został na północ 8 maja (czasu środkowoeuropejskiego). W Moskwie, ze względu na czas moskiewski był wówczas 9 maja. Dlatego przez 44 lata w PRL Dzień Zwycięstwa obchodzono 9 maja.

10 maja 2007
Informacje ogólne

Niech żyje OSP!

W miniony weekend jednostki OSP z terenu powiatu jarocińskiego obchodziły swoje święta.  Druhowie  z OSP Cielcza w czwartek 3. maja obchodzili nie tylko Święto uchwalenia Konstytucji, ale również Dzień Starażaka. Podczas uroczystości poświęcono między innymi nowy wóz pożarniczy.

07 maja 2007
Informacje ogólne

W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja władze samorządowe powiatu i gminy Jarocin wspólnie z organizacjami kombatanckimi, służbami mundurowymi, harcerzami oraz młodzieżą szkolną uczciły 216. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Po uroczystym złożeniu kwiatów w Parku Zwycięstwa nastąpił przemarsz do Kościoła p.w. Chrystusa Króla, gdzie odprawiona została msza z okazji Święta Matki Boskiej Królowej Polski.

07 maja 2007
Informacje ogólne

To już jest koniec

W piątek 27. kwietnia ostatni dzwonek usłyszeli uczniowie jarocińskich szkół średnich. Dziś po raz ostatni wszyscy - uczniowie i nauczyciele - spotkali się na uroczystości pożegnania maturzystów rocznika 2007.  Wzruszenie, smutek, radość, ale i strach przed maturą - różne emocje towarzyszyły tego dnia absolwentom. Uroczystości odbywające się w szkołach ponadgimnazjalnych w Jarocinie były podróżą w przeszłość do czasów, kiedy uczniowie rozpoczynali w nich naukę. Była to również okazja do wspomnień, zrobienia bilansu sukcesów i porażek, a także deklaracji o przyjaźniach.

02 maja 2007
Informacje ogólne

Mistrz strażak z Jarocina

Podczas Mistrzostw Europy Strażaków w Pływaniu, które rozegrane zostały w połowie kwietnia w szkockim Glasgow Damian Olejniczak z jarocińskiej straży pożarnej zdobył cztery medale: dwa złote - na dystansie 50 m stylem motylkowym i sztafecie 4x100 m stylem zmiennym. Ponadto wywalczył srebrny medal na dystansie 50 m stylem dowolnym i brązowy medal w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym.

30 kwietnia 2007
×