otwórz widżet facebooka

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Ważne dla stowarzyszeń

Wojewódzkie Forum Inicjatyw Obywatelskich

    Forum pt. "Skuteczna promocja kluczem do sukcesu Twojej organizacji pozarządowej" odbędzie się 28 września 2007 r. w Poznaniu. Zapraszamy wszystkie organizacje pozarządowe z powiatu jaroicińskiego.

11 września 2007
Informacje ogólne

Do szkoły wracać czas

Rozpoczął się nowy rok szkolny, dla jednych ten pierwszy, dla innych ostatni. Jedno jest jednak pewne: będzie to 10 miesięcy pełnych wytężonej pracy zarówno dla uczniów jarocińskich szkól, jak i władz powiatu.

11 września 2007
Informacje ogólne

Jubileusz miasta i powiatu z Patrycją Markowską

W 2007 roku przypada 120. rocznica utworzenia powiatu jarocińskiego, który zaczął funkcjonować od 1 października 1887 roku. Jego powstanie stało się ważnym czynnikiem rozwoju Jarocina i sprawiło, że tereny, które znalazły się w jego granicach związane zostały administracyjnie ze stolicą powiatu. Rocznica utworzenia powiatu zbiega się z obchodami jubileuszu 750-lecia Jarocina.
    Z tej okazji samorządy gminny i powiatowy oraz Fundacja 750-lecia Jarocina przygotowały dużą plenerową imprezę dla mieszkańców całego powiatu: festyn p.n. „Jarocin – miasto na skrzyżowaniu kultur i szlaków”.
    Festyn odbędzie się w niedzielę 9 września na terenie jarocińskiego parku, między Skarbczykiem, ruinami kościoła św. Ducha oraz pałacem Radolińskich – zabytkami architektury przez wieki ściśle związanymi z dziejami Jarocina.
    Na zakończenie dnia na deskach amfiteatru wystąpi Patrycja Markowska z zespołem.

Posłuchaj ---> festyn.zip festyn.zip (930.17 KB)

03 września 2007
Informacje ogólne

Tradycja z nutką egzotyki

Tegoroczne Gminno – Powiatowe Dożynki odbyły się w minioną niedzielę w gościnnej wsi Potarzyca – słynącej w okolicy z prężnie działającej grupy producenckiej i solidnych gospodarzy; wsi, znanej w całej Polsce z zamiłowania do astronomii i folkloru. Organizatorzy imprezy mają powody do radości, ponieważ zarówno pogoda, jak i goście dożynkowi dopisali. Najdalej mieli Portugalczycy i Turcy, dla których polskie tradycje dożynkowe stanowiły nie lada atrakcję.

03 września 2007
Informacje ogólne

Posprzątajmy świat

Tegoroczna akcja „Sprzątanie świata – Polska 2007” odbędzie się w dniach 14, 15 i 16 września. Hasłem przewodnim będzie, ogłoszone przez koordynatora akcji - Fundację Nasza Ziemia:

Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem!

Na terenie powiatu jarocińskiego kulminacja akcji „Sprzątanie świata – Polska 2007” przypadnie na dzień 14 września 2007 r.
    W akcji tradycyjnie już wezmą udział głównie uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i placówek oświatowo-wychowawczych wraz z opiekunami; ponadto podobnie jak w latach ubiegłych przewidywany jest udział Komendy Hufca ZHP w Jarocinie i Społecznej Straży Rybackiej.
    Na pokrycie kosztów organizacji tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata – Polska” w powiecie, przeznaczono ze środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Jarocinie około 7.000 zł, za co lokalni organizatorzy zakupią materiały związane z przeprowadzeniem akcji (worki na śmieci i rękawice, ręczne narzędzia pomocne przy sprzątaniu itp.). Z sumy tej zapłacone zostaną również rachunki za wywóz zebranych odpadów na miejscowe składowiska i należne opłaty składowiskowe.
    Akcja „Sprzątanie świata” cieszy się dużym zainteresowaniem, co roku bierze w niej udział około 9,5 tys. uczestników z terenu powiatu jarocińskiego.  
    Informacje na temat kampanii publikowane są m.in. na stronach koordynatora akcji: Fundacji Nasza Ziemia: www.naszaziemia.pl

03 września 2007
Informacje ogólne

Oddali cześć bohaterom

W 68. rocznicę wybuchu II wojny światowej władze powiatu i gminy Jarocin oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich i służb mundurowych złożyli kwiaty pod pomnikiem w Parku Zwycięstwa w Jarocinie

03 września 2007
Informacje ogólne

Drugi dom dziecka w powiecie

Dotychczas funkcje placówki opiekuńczo-wychowawczej sprawował w powiecie jarocińskim jedynie Dom Dziecka w Górze. Już niebawem podobna placówka, choć na mniejszą skalę powstanie w Dobieszczyźnie w gminie Żerków. Propozycję utworzenia niepublicznego Domu Dziecka złożyły Siostry Salezjanki ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki.

29 sierpnia 2007
Informacje ogólne

Przyjdź się zbadać!

Choroby nowotworowe i układu krążenia są najczęściej występującymi chorobami społecznymi. Powiat jarociński rozpoczyna właśnie realizację programu profilaktyki tych schorzeń. Już od 3 września w jarocińskim szpitalu mieszkańcy powiatu będą mogli nieodpłatnie wykonać badanie ciśnienia krwi, EKG, gruczołu krokowego u mężczyzn, a także cholesterolu i cukru we krwi.

29 sierpnia 2007
Informacje ogólne

Szpital... i co dalej?

Dyskusja na temat przyszłości jarocińskiego szpitala toczy się od kilku ładnych lat. Praktycznie od 1999 roku - momentu reaktywowania powiatów, które stały się organem założycielskim dla samodzielnych publicznych ZOZ. Z tego względu to na radnych powiatowych spoczywa obowiązek podejmowania strategicznych decyzji związanych z podnoszeniem jakości usług medycznych wykonywanych w jarocińskim szpitalu. Modernizować stary czy budować nowy szpital? - zastanawiali się samorządowcy kolejnych kadencji. Zdecydowano o rozbudowie. Tylko skąd pozyskać pieniądze na niezbędne remonty i inwestycje. Budżet powiatu nie jest z gumy - debatowano. W odpowiednim momencie pojawiła się możliwość „wywalczenia” przez samorządy środków unijnych. Dzięki 10 milionowej dotacji, samorządowcom powiatowym udało się rozbudować szpital, który musiał spełnić standardy określone w rozporządzeniu ministra zdrowia. Łącznie inwestycja kosztowała ponad 12 mln zł. Radni obecnej kadencji stanęli przed koniecznością wyposażenia szpitala w specjalistyczny sprzęt medyczny. Rozpoczęli od uruchomienia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Zakupiona została karetka (przy udziale finansowym gminy Jarocin), a dzięki współpracy samorządu powiatowego z gminami: Jarocin, Jaraczewo, Kotlin i Żerków - laparoskop. Przez ostatnie kilka miesięcy szpital wzbogacił się w sprzęt o wartości około 1,5 mln zł. W najbliższym czasie powiat przekaże dotację na zakup aparatu RTG o łącznej wartości około 1 450 tys zł. Mimo tak dużych nakładów ze strony powiatu, potrzeby szpitala nadal są ogromne.

28 sierpnia 2007
Informacje ogólne

Wielkopolska podziękowała za plony

Orzeł wykonany z tegorocznych plonów symbolizujący polskie godło reprezentował Powiat Jarociński na Dożynkach Wojewódzko -Archidiecezjalnych, które odbyły się w minioną niedzielę w Kościanie.

28 sierpnia 2007
Informacje ogólne

Samorządowcy wspierają talenty

Tomasz Wiła rozpoczyna właśnie drugi rok kształcenia w jarocińskim Liceum Ogólnokształcącym. Ma wysokie osiągnięcia w nauce i talent sportowy. Reprezentował szkołę w wojewódzkich biegach sztafetowych i przełajowych, gra również w drużynie piłki nożnej. To właśnie jemu Starosta Stanisław Martuzalski ufundował całoroczne stypendium.

27 sierpnia 2007
Informacje ogólne

Plon niesiemy plon

Tegoroczne Dożynki Gminno-Powiatowe zaplanowane zostały na pierwszą niedzielę - 2  września - w Potarzycy. Zaszczytną funkcję starostów dożynek przyjęli miejscowi gospodarze: Maria Giertych i Piotr Łukaszewski.

27 sierpnia 2007
×