Zmarł wieloletni dowódca Jednostki Wojskowej w Jarocinie

19 maja 2008 roku w wieku 60 lat zmarł Grzegorz Adamczak - wieloletni dowódca Jednostki Wojskowej w Jarocinie, działacz społeczny i samorządowy.

ppłk Grzegorz Adamczak urodził się 17 listopada 1947 roku. Z wojskowym mundurem związany był od 1965 roku, kiedy rozpoczął studia na Oficerskiej Szkole Wojsk Inżynieryjnych Wojskowej Akademii Politycznej. W 1968 roku uzyskał tytuł magistra ekonomii.

Do jarocińskiej jednostki wojskowej przybył na stanowisko dowódcy plutonu 3 kompanii budowy lotnisk. W batalionie pełnił obowiązki: kierownika sekcji budownictwa i rozpoznania, dowódcy plutonu kompanii budowy nawierzchni lotniskowych, starszego pomocnika kierownika sekcji i rozpoznania, starszego inżyniera sekcji budownictwa, zastępcy dowódcy batalionu. Od października 1984 roku pełnił obowiązki dowódcy 16 batalionu budowy lotnisk w Jarocinie. W maju 1986 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy batalionu, które piastował przez kolejnych 12 lat, aż do momentu przejścia na emeryturę.

W latach 1998 – 2002 Grzegorz Adamczak był przewodniczącym Rady Powiatu w Jarocinie. Pełnił również funkcję prezesa Stowarzyszenia Społecznych Opiekunów Zabytków w Jarocinie.

21 maja 2008

Zwycięskie tygrysy

Blisko 140 dzieci w wieku od 3 do 13 lat wzięło udział w II Otwartych Dziecięcych Mistrzostwach Goliny w Taekwondo Olimpijskim. Cykliczna impreza w tym roku rozegrana została w ramach projektu „Jarocin bliżej Pekinu”. Najliczniejszą grupę stanowiła ekipa gospodarzy turnieju, czyli klubu Białe Tygrysy, w barwach których startowały również podopieczni Józefiny Nowaczyk z dwóch jarocińskich przedszkoli: Jarzębinka i Bajeczka.

Spotkanie rodzin

17 maja 2008 roku odbyło się spotkanie rodzin osób przebywających w Domu Pomocy Społecznej w Zakrzewie. Pensjonariusze wraz ze swymi najbliższymi zasiedli do stołów, przy których wspólnie kosztowali słodkości popijając kawą bądź herbatą. Był też czas na wspólny obiad. Dzieci mogły do woli bawić się. Cały czas rodzinom i pensjonariuszom towarzyszył Konrad Krzynowek – dyrektor DPS-u oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Jarocinie. Przybywali też przyjaciele zakrzewskiego Domu.
    Najbliżsi pensjonariuszy od pracowników DPS-u mogli uzyskać odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania.

Dziękowali proboszczowi z Cielczy

Ksiądz Krzysztof Rozmiarek – proboszcz parafii p.w. św. Małgorzaty w Cielczy obchodził jubileusz 25-lecia kapłaństwa. Uroczystość odbyła się w parafialny odpust drugiego z patronów kościoła w Cielczy - Andrzeja Boboli. Z ciepłymi życzeniami do jubilata przybyli parafianie z Cielczy i Cząszczewa, przyjaciele i rodzina księdza. W imieniu władz powiatu jarocińskiego za lata pełne radości, trudu, doświadczeń i zmagań w służbie Bogu i ludziom podziękował wicestarosta Przemysław Musielak.

Zwycięstwo nad faszyzmem

Maj obfituje w uroczystości patriotyczne. Po obchodzonym kilka dni wcześniej święcie Konstytucji 3 Maja, 8 maja władze samorządowe powiatu i gminy Jarocin oraz organizacje kombatanckie i przedstawiciele wojska oddali cześć, poległym w czasie wojny mieszkańcom Ziemi Jarocińskiej, żołnierzom polskim i żołnierzom armii sprzysiężonych, których bohaterstwo i odwaga przyczyniły się do zwycięstwa nad faszyzmem.

Bezpłatne szkolenia dla rolników

Rolnicy i posiadacze lasów zainteresowani udziałem w bezpłatnych szkoleniach zawodowych mogą do końca maja zgłaszać się do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Bezpłatne „Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie” finansowane będą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Motoryzacyjne zmagania szkół ponadgimnazjalnych

Drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie zajęła V miejsce w rejonowych eliminacjach Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego, które odbyły się w Zespole Szkół Samochodowych w Kaliszu.

Uroczyste obchody Święta Narodowego

W Jarocinie uroczyście obchodzono 217. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz przypadające tego dnia święto Matki Boskiej Królowej Polski.

07 maja 2008

Po karetkę pod 999

Jeśli będziesz zmuszony wezwać karetkę pogotowia na terenie powiatu jarocińskiego najlepiej dzwoń pod numer 999. Kiedy jednak nie będziesz potrafił zdefiniować zagrożenia w wymiarze trzech numerów alarmowych: pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, policji, wybierz numer 112. Informacje o zaistniałych zdarzeniach kierowane na ten numer przekazane zostaną do odpowiednich służb ratowniczych.

07 maja 2008

Zarząd rozliczony

Szesnastoma głosami „za” radni powiatowi udzielili absolutorium Zarządowi Powiatu w Jarocinie. Rozliczenie ubiegłorocznej działalności nastąpiło na kwietniowej Sesji Rady Powiatu. W 2007 roku powiatowy budżet zasilił przede wszystkim zakup nowoczesnej aparatury medycznej dla jarocińskiego szpitala, inwestycje i remonty realizowane w szkołach i placówkach oświatowych powiatu oraz w drogownictwie. Ogółem dochody powiatu w 2007 roku wykonano w wysokości 47.662.569,44 zł, a wydatki w wysokości 43.268.895,29 zł. Różnica w kwocie 4.393.674,15 zł stanowi wykonaną nadwyżkę budżetową za rok 2007.

Pożegnanie dowódcy

Wczoraj ppłk Mariusz Poczekaj, dotychczasowy dowódca 16. batalionu usuwania zniszczeń lotniskowych w Jarocinie pożegnał się ze sztandarem batalionu. Z Jarocina Mariusz Poczekaj będzie wyjeżdżał nie tylko z ogromnym bagażem wspomnień ale i z awansem do rangi pułkownika, decyzją podjętą przez Ministerstwo Obrony Narodowej. W maju pułkownik Poczekaj obejmie funkcję Komendanta 21 Centralnego Poligonu Lotniskowego w Nadarzycach.

Wicepremier o powiatach

Wybór nowego prezesa zarządu Związku Powiatów Polskich oraz podjęcie kilkunastu stanowisk dotyczących poprawy funkcjonowania samorządów powiatowych to główne pokłosie XI Zgromadzenia Związku Powiatów Polskich. Podczas zjazdu samorządowcy powiatowi mieli także okazję zapoznać się z działaniami rządu związanymi z planowaną i realizowaną decentralizacją państwa.