Miłość słowami poetów

Już po raz siódmy miłośnicy poezji spotkają się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie na Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Miłość niejedno ma imię…”. Tym razem królować będą wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, ks. Jana Twardowskiego i Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej.

07 stycznia 2010

Unijne dotacje na otwarcie własnej działaności

Informujemy, iż w najbliższym czasie na terenie powiatu jarocińskiego realizowane będą projekty, w ramach których osoby fizyczne, a zwłaszcza: kobiety, osoby do 25 roku życia lub osoby zamieszkujące obszar wiejski i miasta do 25 tys. mieszkańców, będą mogły uzyskać nawet do 40 tys. zł dofinansowania na otwarcie własnej działalności gospodarczej.

06 stycznia 2010

Pozytywna ocena projektu na przebudowę drogi Kotlin - Sławoszew

Starania powiatu o pozyskanie środków na przebudowę drogi powiatowej Kotlin – Sławoszew – granica powiatu w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 idą w dobrym kierunku. Wniosek przeszedł pozytywną ocenę formalną i został skierowany do dalszej oceny, tym razem merytorycznej. O ostatecznym wyborze projektów zakwalifikowanych do dofinansowania zadecyduje Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Wyniki rankingu poznamy prawdopodobnie w marcu tego roku.

05 stycznia 2010

Piękniejszy park w Górze

Rewaloryzacja parku zabytkowego w Górze to kolejne zadanie z zakresu ochrony środowiska, które zamierza realizować powiat jarociński w 2010 roku. Inwestycja ma kosztować ponad 276 tys. zł. Samorząd stara się o dofinansowanie przedsięwzięcia w wysokości ponad 193,5 tys. zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Po pozytywnym przejściu oceny merytorycznej, wniosek powiatu ma dużą szansę na pozyskanie unijnych środków.

05 stycznia 2010

O grypie w starostwie

29 grudnia 2009 roku w Starostwie Powiatowym w Jarocinie miało miejsce posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku poświęcone aktualnej sytuacji epidemiologicznej na terenie powiatu jarocińskiego w związku z grypą sezonową oraz grypą wywoływaną wirusem A/H1N1.

30 grudnia 2009

Drogowy budżet

Radni uchwalili budżet powiatu jarocińskiego na 2010 rok. Zgodnie z planem finansowym w przyszłym roku najwięcej inwestycji szykuje się w drogownictwie. Samorządowcy stawiają także na oświatę i ochronę zdrowia. Mimo wszędzie głoszonego kryzysu, zapowiada się dobry rok dla powiatowych inwestycji. Rekordowy, biorąc pod uwagę 10 lat funkcjonowania samorządów powiatowych – mówi starosta Stanisław Martuzalski. Już dziś mogę powiedzieć, że jeśli uda nam się zrealizować wszystkie plany, to będziemy mogli zakończyć czteroletnią kadencję ze stanem 38,5 mln zł w rubryce – inwestycje – dodaje włodarz powiatu.

30 grudnia 2009

Odznaki dla "Noskowiaków" i "Snutek"

Zespoły Folklorystyczne reprezentujące Powiat Jarociński: „Noskowiacy”  oraz „Snutki” z Potarzycy uhonorowane zostały odznakami „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Zaszczytne nagrody wręczono 19 grudnia 2009 roku w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, podczas siódmego spotkania folklorystów i twórców ludowych subregionu kaliskiego. W imieniu marszałka województwa odznaki wręczyła radna sejmiku Barbara Nowak.

29 grudnia 2009

Samorządy zakupiły wideoendoskop

Jarociński szpital wyposażony został w kolejne urządzenie medyczne. Wideoendoskop zakupiony został dla Poradni Endoskopowej w celu wykonywania badań gastroskopii i kolonoskopii. Nowoczesny sprzęt kosztował blisko 240 tys. zł. Jego zakup został współfinansowany przez samorząd powiatu jarocińskiego (159 193,50 zł) oraz gminy: Kotlin (19 584 zł), Jaraczewo (22 070 zł) i Żerków (39 100 zł).

91. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W 91. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego władze samorządowe powiatu jarocińskiego i gminy Jarocin wraz z przedstawicielami organizacji kombatanckich oraz szkół oddały hołd bohaterom walk powstańczych składając kwiaty w miejscach upamiętniających bohaterów zrywu niepodległościowego z 1918 roku.

Powiat sfinansował badania

Mieszkańcy powiatu jarocińskiego skorzystali z bezpłatnych badań w ramach programu zdrowotnego realizowanego w grudniu przez jarociński szpital. Przedsięwzięcie obejmowało profilaktykę chorób układu krążenia (pomiar ciśnienia, cholesterolu, cukru we krwi, EKG) oraz profilaktykę gruczołu krokowego, tzw. badanie PSA. Na realizację badań samorząd powiatu jarocińskiego przeznaczył 8 tys. zł. W ramach programu przeprowadzono 169 badań PSA, 200 badań poziomu cholesterolu, 200 badań poziomu cukru. Dodatkowo z badań EKG skorzystało 113 kobiet i 186 mężczyzn.

OSTRZEŻENIE o marznących opadach

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jarocinie w związku z komunikatem wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega:

Ważność: od godz. 11:00 dnia 22.12.2009 r. do godz. 18:00 dnia 22.12.2009 r.
Obszar:
województwo wielkopolskie
Stopień zagrożenia:
Przebieg:
przewiduje się wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu powodującego gołoledź
Skutki:
gołoledź, śliskość dróg, jezdni i chodników, utrudnienia komunikacyjne.
www.imgw.pl/wl/internet/zz/zagrozenia/ost_met.html

22 grudnia 2009

"Zaczarowany las" z Zespole Szkół Specjalnych

Zespół Szkół Specjalnych w Jarocinie gościł aktorów Teatru Lalek z Nowego Sącza. Uczniowie obejrzeli przedstawienie zatytułowane „Zaczarowany las”. Dzieci z zainteresowaniem śledziły zmieniające się obrazy, podziwiały rekwizyty i dekoracje, nuciły i klaskały podczas fragmentów muzycznych, żywo reagowały na efekty dźwiękowe. Spotkanie odbyło się dzięki inicjatywie Rady Rodziców.

16 grudnia 2009