Budżet pod inwestycje

Drogownictwo i oświata to główne kierunki działań zapisane w budżecie powiatu jarocińskiego na rok 2008. Największym przedsięwzięciem będzie przebudowa drogi powiatowej Jarocin - Żerków - Śmiełów - Ruda Komorska.

13 lutego 2008

Inauguracja obchodów w Jarocinie?

W 2008 roku przypada 90. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego - jedynego zrywu niepodległościowego na terenie zaborów, który zakończył się zwycięstwem. Historyczne wydarzenia z 1918 roku, które miały miejsce w Jarocinie, odegrały istotną rolę w przebiegu powstania.

13 lutego 2008

Konsumencie, nie daj się!

W 2007 roku Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Jarocinie udzielił 329 porad i pomocy prawnej. W stosunku do roku poprzedniego ilość podejmowanych spraw wzrosła dwukrotnie.

Szubianki z EkoFunduszu

Kolejne środki z EkoFunduszu zasilą budżet powiatu jarocińskiego. Tym razem wspólnie ze Spółdzielnią Inwalidów „Współpraca” powiat zabiegał o dotację na termomodernizację budynków przy ul. Szubianki. EkoFundusz zrefunduje blisko 50% wartości inwestycji, która ma kosztować ponad 1,3 mln zł.

Zatrzymać wojsko

Od kilku lat w Jarocinie mówi się o likwidacji jednostki wojskowej. Temat powraca jak bumerang i budzi zainteresowanie mieszkańców Ziemi Jarocińskiej. Decyzją Ministra Obrony Narodowej stacjonujący w Jarocinie 16. batalion usuwania zniszczeń lotniskowych ma zostać przeniesiony do Powidza. Wyznaczono termin - 31 grudnia 2008 roku.

Samochód z oszczędności

Dzięki ubiegłorocznym oszczędnościom Zarząd Dróg Powiatowych w Jarocinie wzbogacił się o samochód marki „Citroen Jumper”. Nowy wóz zastąpił wysłużonego „Żuka”. Kosztował ok. 40 tys. zł i będzie wykorzystywany do bieżącego utrzymania dróg powiatowych.

Powiat docenia sportowców

Zawodnicy i ich trenerzy, którzy osiągnęli wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym i krajowym mogą ubiegać się o nagrodę starosty. Na styczniowej sesji radni powiatowi podjęli uchwałę, która określa szczegółowe zasady i tryb przyznawania nagród, medali, statuetek i dyplomów.

Sięgnij po unijną kasę

Poszukujesz jasnych i szczegółowych informacji na temat procedur i zasad wyboru projektów finansowanych ze środków unijnych, przyjdź do Punktu Informacyjnego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Od 1 lutego działa on w jarocińskim starostwie.

Usprawniają starostwo

Z nowym rokiem w jarocińskim starostwie nastały zmiany. Zmniejszono liczbę wydziałów, zlikwidowano referaty, większą swobodę działania w zakresie organizacji pracy przekazano naczelnikom.

Powiat zmienił bank

Od 1 stycznia obsługą bankową powiatu jarocińskiego zajmuje się Bank PKO BP S.A. Umowa zawarta na 2,5 roku obejmuje świadczenie usług dla: starostwa powiatowego i wszystkich 16 jednostek podległych obecnie powiatowi.

Zmiany w Poradni

Pod koniec ubiegłego roku zmieniła siedzibę Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Jarocinie. Obecnie znajduje się na parterze budynku przy ul. Szubianki 21. Dysponuje jedenastoma pomieszczeniami, w tym dziewięcioma gabinetami diagnostyczno-terapeutycznymi i przestronną poczekalnią. Osoby niepełnosprawne mają pełną dostępność do placówki ze względu na brak barier architektonicznych. Od kilku tygodni poradnia ma też nową dyrekcję.

Sytuacja na rynku pracy

3379 osób, w tym 2231 kobiet to liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jarocinie. Dane pochodzą z końca ubiegłego roku. Stopa bezrobocia na koniec listopada w powiecie jarocińskim wynosiła 13,7%.