Miłość niejedno ma imię...

Weronika Krzynowek z ZSO i Patryk Nowaczyk z ZSP nr 2 zajęli eksekwo pierwsze miejsce w powiatowym konkursie Recytatorskim „Miłość niejedno ma imię…”. Konkurs odbył się w bibliotece Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie 12 lutego 2009.

Medalion majora Gorzeńskiego

We Lgowie, na grobie dowódcy jarocińskiego batalionu powstańczego, majora Zbigniewa Ostroróg – Gorzeńskiego odsłonięto medalion z wizerunkiem majora oraz wmurowano  Wielkopolski Krzyż Powstańczy. Uroczystość odbyła się 15 lutego 2009 roku, w 140. rocznicę urodzin majora Gorzeńskiego.

Powstańcy Wielkopolscy z Wilkowyi

Zakończyły się powiatowe obchody 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Głównym punktem uroczystości zorganizowanej na terenie Wilkowyi było odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej powstańców. Uroczysty charakter zakończenia obchodów podkreśliła wspaniała akademia zorganizowana przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół w Wilkowyi, któremu patronują Powstańcy Wielkopolscy.

Spotkanie rodzin powstańczych

10 lutego, w restauracji Klubowa spotkały się rodziny Powstańców Wielkopolskich. Poza mieszkańcami Ziemi Jarocińskiej, przybyli nawet przedstawiciele rodzin mieszkających obecnie w Bygdoszczy, Pleszewie czy Krotoszynie. Okazję taką stworzyły im władze powiatu jarocińskiego zapraszając do Jarocina na spotkanie wspomnieniowe przy ciastku i kawie. Uroczystość była kolejną, zorganizowaną przez starostwo w ramach obchodów 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Podczas spotkania starosta Stanisław Martuzalski przekazał członkom rodzin książkę Jana Jajora "Jarocińscy Powstańcy Wielkopolscy 1918-1919" oraz Wielkopolskie Krzyże Powstańcze wykonane na zlecenie powiatu przez artystę Piotra Mastalerza – absolwenta wydziału rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Krzyżami z żywicy poliestrowej, stanowiącej imitację brązu, oznakowane zostaną groby Powstańców Wielkopolskich.

12 lutego 2009

Odsłonięcie medalionu majora Gorzeńskiego

W ramach obchodów 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, w niedzielę, 15 lutego 2009 roku  odbędzie się odsłonięcie medalionu dowódcy jarocińskiego batalionu powstańczego, majora Zbigniewa Ostroróg – Gorzeńskiego i wmurowanie Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego na grobie majora we Lgowie. Uroczystość, która odbędzie się w 140. rocznicę urodzin majora Gorzeńskiego,  rozpocznie się o godz. 10.00 mszą św. w kościele we Lgowie.

12 lutego 2009

Zarobili na... giełdzie

Zakończyła się VII edycja Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej (SIGG 7), organizowanej przez Fundację Edukacji Rynku Kapitałowego przy wsparciu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W Polsce w grze uczestniczyło ponad 5 tys. drużyn (w tym 368 z Wielkopolski). Do rywalizacji włączyło się także 29 uczniów z ZSP nr 2 w Jarocinie, reprezentujących 8 komitetów inwestycyjnych.  Zadaniem uczestników było inwestowanie na giełdzie wirtualnych 100.000 zł w akcje firm WIG 20 i mWIG-40 oraz w lokaty bankowe. W grze bardzo dobrze spisali się przedstawiciele zespołu A.K.G. Team Buisnes (Joanna Piątka, Krzysztof Lewiński, Grzegorz Wiza) z klasy III Liceum Ogólnokształcącego Wojskowego, którzy mimo bardzo trudnej i nieprzewidywalnej sytuacji na giełdzie, zarobili w czasie trwania konkursu 7.85 %, co dało im 6 miejsce w Wielkopolsce i 85 w Polsce. Opiekunami komitetów byli nauczyciele: Adam Cyfert oraz Anna Konieczna.

11 lutego 2009

XIII Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce

25 uczniów z terenu powiatu jarocińskiego zakwalifikowało się do wojewódzkiego etapu konkursu wiedzy o Wielkopolsce. Powiatowy etap XIII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce rozegrany został 5 lutego 2009 r. w Gimnazjum im. Bohaterów Armii „Poznań” w Jaraczewie.

11 lutego 2009

Benefisowa "dziesiątka"

W ostatni piątek stycznia świętowano jubileusz Powiatu Jarocińskiego. Uroczystość zorganizowana została w formie benefisu, podczas którego wspominano dokonania minionych 10 lat działalności samorządu i życzono dalszych sukcesów.

10 lutego 2009

Hit dla Mariki i Kanbudu

Zakład Dziewiarski „MARIKA” s.c. w Jarocinie oraz Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe  KANBUD Sp. z o.o. w Cielczy otrzymały tytuł Wielkopolski Gospodarczo -Samorządowy HIT roku 2008. Nominacja do tego prestiżowego wyróżnienia przypadła jarocińskiemu przedsiębiorstwu ANIA - Anna Malecha.

09 lutego 2009

Wyzwolenie Ziemi Jarocińskiej

W środę 24 stycznia 1945r. Jarocin został wyzwolony przez oddziały 33 Armii (ogólnowojskowej) dowodzonej przez gen. Wiaczesława Dimitrewicza Cwietajewa oraz żołnierzy 7 Korpusu Kawalerii Gwardii. Grupą żołnierzy radzieckich, którzy pierwsi wkroczyli do miasta dowodził pułkownik T. Wasilenko. Dla uczczenia pamięci poległych wzniesiono pomnik – mauzoleum na cmentarzu w Jarocinie, pod którym w 64. rocznicę wyzwolenia władze powiatu jarocińskiego złożyły wiązankę kwiatów. Tydzień później przy obelisku w Osieku samorządowcy oddali hołd poległym Polakom, którzy 31 stycznia 1945r. stoczyli potyczkę z żołnierzami niemieckimi ukrywającymi się w lesie między Osiekiem a Bielejewem.

09 lutego 2009

Wicemarszałek Niesiołowski w Jarocinie

Legenda i symbol walki o niepodległą Polskę, wyrazista osobowość wyrażająca nierzadko kontrowersyjne poglądy, człowiek niezwykłej energii - wicemarszałek sejmu Stefan Niesiołowski spotkał się wczoraj z młodzieżą Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie. Marszałkowi towarzyszyli posłowie Maciej Orzechowski i Witold Sitarz oraz starosta jarociński Stanisław Martuzalski.

04 lutego 2009

Wizyta białoruskiej delegacji

Przez trzy dni na terenie powiatu jarocińskiego gościła 7-osobowa delegacja przedstawicieli Obwodu Stołbce na Białorusi, z którym samorząd Powiatu Jarocińskiego współpracuje od 2005 roku. Przyjaciele z Białorusi, na czele z przewodniczącym Obwodu Stołbce Władimirem Miśko, pokonali blisko 800 km by móc uczestniczyć w Benefisie z okazji jubileuszu 10-lecia samorządu Powiatu Jarocińskiego.

04 lutego 2009