otwórz widżet facebooka

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Patriotyczna inauguracja

Podniośle i uroczyście zainaugurowano w Jarocinie obchody 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Na ich niecodzienny charakter złożyło się wiele elementów. Wszystkie sprawiły, że 8 listopada 2008 roku nasze serca zabiły mocniej.

12 listopada 2008
Informacje ogólne

Rosomak i musztra paradna

plakat_powstanie.jpgPrzygotowania do obchodów 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Jarocinie trwają od kilkunastu miesięcy. Bogaty program uroczystości na terenie Ziemi Jarocińskiej zainaugurowany zostanie 8 listopada 2008 roku w Mieszkowie, a zakończy się 13 lutego 2009 roku w Wilkowyi. Niecodziennie zdarza się przygotowywać uroczystości takiej wagi – mówi przewodniczący komitetu obchodów rocznicowych, starosta Stanisław Martuzalski. Towarzyszy nam zapał równy zapałowi naszych przodków. Chcielibyśmy w swym działaniu być równie perfekcyjni, jak oni – dodaje starosta. W przygotowanie obchodów zaangażowały się szkoły, stowarzyszenia, instytucje kulturalne, harcerze, służby mundurowe oraz czuwające nad wszystkim samorządy powiatu i gminy Jarocin.

03 listopada 2008
Informacje ogólne

"Smakowity" przegląd

Zupa z podgrzybków, barszcz czerwony, pyry z gzikiem, białe kwaśne z ziemniakami, pierogi z kapustą i grzybami, golonki, bigos, smalec i ogórek kwaszony – kulinarny zawrót głowy. Tak można podsumować Powiatowy Przegląd Kultury Ludowej, który od pięciu lat wspierany jest środkami z budżetu powiatu jarocińskiego.

29 października 2008
Informacje ogólne

Bezpłatne badania

Bezpłatne badania ciśnienia krwi, EKG, PSA, a także cholesterolu i cukru we krwi będzie można wykonać w ramach Programu zdrowotnego dla mieszkańców powiatu jarocińskiego, który realizowany będzie w jarocińskim szpitalu od 3 listopada do 19 grudnia 2008r. Na przeprowadzenie badań powiat przeznaczy 10 tys. zł.

Z darmowych pomiarów ciśnienia krwi oraz EKG mogą skorzystać kobiety i mężczyźni od 45 roku życia. Otrzymają oni również skierowanie na bezpłatne badanie poziomu cukru we krwi i cholesterolu. Mężczyźni od 55 roku życia mogą bezpłatnie wykonać badanie PSA (polegające na oznaczeniu poziomu markera nowotworowego).

Badania EKG oraz pomiar RR wykonywane będą w punkcie konsultacyjnym szpitala w Jarocinie w poniedziałki, wtorki oraz środy w godz. 14.35 – 16.35, z kolei badania laboratoryjne od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 10.00, aż do wyczerpania limitu.

27 października 2008
Informacje ogólne

Nowi zarządcy na drogach

Proces formalnego porządkowania stanu dróg na terenie powiatu jarocińskiego ma ciąg dalszy. Z nowym rokiem ulice: Broniewskiego, Marcinkowskiego, Staszica i Zaciszna w Jarocinie przejmie w zarząd Gmina Jarocin. Jak podkreśla starosta Stanisław Martuzalski istnienie wielu zarządców dróg w obrębie miasta uniemożliwia efektywne zarządzanie tymi drogami, właściwe planowanie inwestycji i ich bieżące utrzymywanie w okresie zimowym, dlatego takie decyzje są konieczne. Gmina przejmie w zarząd także 200 m drogi w Siedleminie od skrzyżowania z drogą Roszków – Golina do zbiornika retencyjnego. W zamian samorząd powiatowy przejmie 1300 m drogi gminnej w Kadziaku, stanowiącej połączenie z drogą powiatową Łuszczanów – Wola Książęca.

27 października 2008
Informacje ogólne

Kopalnia złota i Błędne Skałki

Wspinaczka górska, zwiedzanie kopali złota, bazyliki w Wambierzycach, do tego urozmaicone zajęcia ruchowe, konkursy i niezapomniana atmosfera – tak w wielkim skrócie można podsumować sześciodniową wycieczkę, z której skorzystała grupa uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie.

15 października 2008
Informacje ogólne

Czesław zachwycił

W pierwszą niedzielę października ruszył kolejny Festiwal Solistów i Zespołów Akordeonowych. W ciągu dwóch tygodni trwania festiwalu organizatorzy zagwarantowali szereg atrakcji, wśród których można było „na żywo” posłuchać i obejrzeć tegoroczne zjawisko muzyczne – projekt „Czesław Śpiewa”. W ramach festiwalu odbyły się także warsztaty muzyczne „Piazzola – muzyka mistrza”. Zajęcia dla uzdolnionych muzycznie dzieci i młodzieży z Wielkopolski poprowadził znakomity akordeonista i bandoneonista Wiesław Prządka. Artysta wzorem Astora Piazzolli - wybitnego wirtuoza bandoneonu wprowadził także szerszą publiczność w tajniki gry tym instrumencie podczas swojego recitalu w Słupi.

14 października 2008
Informacje ogólne

Szkoły pięknieją

Powiatowe placówki oświatowe z dnia na dzień pięknieją, stają się bardziej funkcjonalne i ekonomiczne. Największe wrażenie robi gmach Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie. Budynek poddany gruntownej renowacji odzyskał swój dawny blask, stając się jedną z perełek architektonicznych Jarocina.Tuż za murami „ogólniaka” na razie - plac boju. Lada moment powstanie tu nowoczesne wielofunkcyjne boisko, które będzie służyło nie tylko młodzieży liceum, ale wszystkim mieszkańcom Ziemi Jarocińskiej. Podobne boisko powstaje przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie. Jak podkreśla wicestarosta Przemysław Musielak na realizację inwestycji powiat pozyskał dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki, co pozwoliło zaoszczędzić w budżecie 200 tys. zł. Dotacja z ministerstwa nie jest jedyną, z której skorzystaliśmy w tym roku realizując inwestycje w oświacie. Udało nam się pozyskać 350 tys. zł z Fundacji EkoFundusz na termomodernizację budynku,  w którym mieści się m.in. Zespół Szkół Specjalnych – informuje wicestarosta. Łącznie na inwestycje i remonty w oświacie w budżecie powiatu na rok 2008 zaplanowano blisko 2,5 mln zł.

14 października 2008
Informacje ogólne

Nauczyciele świętowali

Tegoroczny Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie. Uroczystość była okazją do wręczenia pedagogom kolejnych stopni awansu zawodowego. Ośmiu nauczycieli wyróżniono nagrodą Starosty Jarocińskiego. Laureaci otrzymali po 2 375 zł brutto. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej samorządowcy życzyli nauczycielom dalszych sukcesów w pracy z młodzieżą oraz ciągłej gotowości do podejmowania nowych wyzwań. Chciałbym zapewnić Państwa, że ze strony władz samorządowych powiatu jarocińskiego czynimy i będziemy czynić wszystko, żebyście ze swojej pracy i trudu wynosili należytą satysfakcję i byli dumni z jej efektów - mówił podczas uroczystości starosta Stanisław Martuzalski.

14 października 2008
Informacje ogólne

Memoriał generała Taczaka

W niedzielę, 5 października odbył się w Mieszkowie VI Memoriał o medal okolicznościowy Generała Stanisława Taczaka w 90. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Tradycyjnego kura zdobył brat Marek Balcerek reprezentujący Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Jutrosina. Z serdecznymi gratulacjami dla braci strzeleckiej przybył Ireneusz Lamprecht, sekretarz powiatu, radny Rady Miejskiej w Jarocinie.

09 października 2008
Informacje ogólne

Weź udział w konkursie języka angielskiego

Do 17 października szkoły ponadgimnazjalne mogą zgłaszać kandydatów do udziału w IV Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego organizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie. Mamy nadzieję, że konkurs przyczyni się do większej integracji młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i na stałe wpisze się do kalendarza imprez lokalnych – mówi czuwająca nad organizacją przedsięwzięcia Grażyna Cychnerska. Chcemy jednocześnie zmobilizować uczniów naszych szkół do nauki języka angielskiego, do rozwijania kompetencji językowych, jakże potrzebnych w dzisiejszej jednoczącej się Europie.

09 października 2008
Informacje ogólne

Powiat rewaloryzuje parki

Trwają prace rewaloryzacyjne zabytkowych parków znajdujących się na terenie powiatu jarocińskiego. Tegoroczne przedsięwzięcie pochłonie blisko 100 tys. zł. 30% środków na ten cel powiat pozyskał z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Pozostała kwota pochodzić będzie ze środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Jarocinie. 

07 października 2008
×